לאתר בולו'בולו לאתר אוב - ז.ע.פ.


20 שנה לבולו'בולו

קיץ/סתיו 2003 - יומולדת לאיבו, בולו, בוני, פאסי, טגה ודודי


1. בקיץ 1983, באחת הדירות של קומונת "קרתגו" (בתמונה), הקומונה הגדולה והמפורסמת ביותר בציריך, באפילה כמעט מוחלטת ובתוך ערפל של עשן ומאות בלונים לבנים, התעופפו לחלל האוויר העותקים המשוכפלים הראשונים של בולו'בולו.

מחבר הספר, pm, סיפר בהקדמה למהדורה השביעית של בולו'בולו משנת 2000:

"כשישבתי ב- 1982 ליד מוֹנֶמווסייה (ביוון) בטברנה על החוף והתענגתי על המצאתם של איבּוּ, בּוֹלוֹ, סוּמי, דאלה, והסימנים הקשורים בהם, מה שעבר לי בראש היה בעיקר הרצון שלי לסכם את 'המשאלות שלי לגבי העולם', ולהכניס קצת סדר לתוכן... חשבתי לעצמי: אם לא תדע מה אתה רוצה, בטוח שלא תקבל את מה שאתה רוצה... בולו'בולו הוא רישום רגעי של משאלות והצעות להגשמה משנת 1981, מייד לאחר ההתקוממויות העירוניות, כפי שקראו להן אז, ברומא, ציריך, מילאנו, ברלין, אמסטרדם, לונדון. אני יצאתי אז ליוון להתאושש בין היתר משנה של התרוצצויות ברחובותיה שטופי הגז המדמיע של ציריך. חיפשתי את הריחוק ושאלתי את עצמי: לשם מה כל זה?"

2. המהדורה העברית של בולו'בולו יצאה באביב 2002, והצטרפה לרשימת התרגומים של הספר הזה: לאנגלית, לצרפתית, לאיטלקית, לפורטוגזית, להולנדית, לרוסית, ליפנית ולסינית. במקביל למהדורה העברית של בולו'בולו יצא גם התרגום הטורקי של הספר. התרגומים לערבית ולספרדית כבר קיימים, וצפויים לראות אור בקרוב.

בין האירועים שליוו את בולו'בולו העברי היה מפגש בולו'בולו בפטיבל בראשית, הרצאות במקומות שונים בארץ, ודיון בולו'בולו ב"סוכת השוטים" של הקווירחנה בספטמבר 2002. מאמר חדש של pm התפרסם בעלון של סלון מזל, ועוד מאמר, על ה- 11 בספטמבר 2001, התפרסם כאן באתר. בולו'בולו היה גם במתחם סלון מזל בפסטיבל האקטיביזם השני של פעולה ירוקה (בתמונות) - שם חגגנו את היומולדת ה- 20 של הבולו.

3. אנחנו עדיין אוספים תגובות, הצעות, מחשבות והערות שקשורות בבולו'בולו, ובקרוב נפרסם אותן באתר. נשמח לקבל עוד.אוב - ז.ע.פ. ת.ד. 20559 תל-אביב 61205